Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlama sosyal platformların marka tanıtımı, hedef kitle büyümesi, web sitesi trafiğini ve satışları artırmak için kanallar olarak kullanılmasını içerir. Sosyal platformlar SMM(Social Media Marketing)’nin merkezidir.

Sosyal Medya Pazarlama Her İşletme İçin Neden Önemlidir?

SMM muazzam bir kitleye ulaşmanın en kolay yoludur. Günümüzde küresel nüfusun yarısı olan 3,8 milyar insan sosyal medyayı kullanmaktadır. Dahası, bu sayı sürekli artıyor; 2019’dan beri sosyal medya kullanımı % 9,2 arttı. Sosyal medya marka bilinirliğini artırmak için son derece yararlıdır. Son yapılan araştırmalara göre çevrimiçi marka keşfinin % 52’si kamusal sosyal yayınlarda gerçekleşiyor. Başka bir deyişle, insanların çoğu sosyal ağlardaki yeni markalar hakkında bilgi ediniyor.

Sosyal ağlar her yıl satışları artırmada giderek daha önemli hale geliyor. Örneğin, 2019 yılında internet kullanıcılarının % 43’ü, satın alma yapmadan önce ürünleri araştırırken sosyal medya kullandı. İnsanların sadece % 12’si Facebook veya Instagram’da bir “satın al” düğmesine tıklamaya hazır olsa da, sosyal ağlar alıcının yolculuğunun ilk aşamalarında son derece önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlama Yararları

Geniş bir kitleye erişimin ve müşterilerle yakın etkileşimin yanı sıra SMM’nin başka avantajları da vardır. İşte sosyal medyayı pazarlamasının yararları:

Marka bilinirliğini artırın

Kullanıcıların % 54’ü ürünleri sosyal medya üzerinden araştırıyor. Dolayısıyla, bir markanın, kullanıcıların sosyal medya menfaatlerinden yararlanmak için farklı sosyal ağlarda yüksek kaliteli hesapları olmalıdır. Bu durumda, potansiyel müşteriler en sevdikleri platformda bir markaya ulaşabilir.

Web sitesi trafiğini artırın

Birçok sosyal medya platformu markaların ürünlerini harici bir web sitesine veya açılış sayfasına gitmeden satmasına izin verse de, sosyal medya hala trafiği artırmak için harika bir yoldur. Örneğin, tüm mobil web sitesi trafiğinin % 11’i sosyal medyadan kaynaklanmaktadır.

Daha hızlı ve daha kolay içerik dağıtımı

İşletmenizi içerik pazarlaması yoluyla tanıtırsanız, içeriğinizi SMM ile daha etkili bir şekilde dağıtabilirsiniz. İnsanlar sosyal ağlardaki arkadaşlarıyla her zaman yararlı, heyecan verici ve eğlenceli bilgiler paylaşırlar. Genellikle bir ağın ve üyelerinin ötesine geçer ve hedef kitlenizin büyümesini kolaylaştırır.

Hedef kitle ile düzenli etkileşim

Dünya nüfusunun yarısı her gün neredeyse üç saat boyunca sosyal ağlar kullandığı için, SMM kitleyle etkileşim kurmanın en iyi yoludur. Bu şekilde, markanız müşterilerinizin vakit geçirmeyi tercih ettiği yerde olduğundan, yakın kalmanıza ve daha güvenilir olmanıza yardımcı olur.

Endüstri, pazar ve rakip bilgileri

Sosyal medya, sadece müşteri memnuniyetinizi değil, aynı zamanda en son sektör trendlerini ve rakiplerinizin faaliyetlerini de izlemek için harika bir fırsat sunuyor. Son sektör haberleriyle, ek içerik elde edersiniz ve bunları takipçilerinizle tartışmak için konu olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Hedefleri

Sosyal medya pazarlamasıyla çok çeşitli hedefler takip edebilirsiniz – bu, genel pazarlama stratejinize bağlıdır. İşte SMM için popüler hedeflere bazı örnekler:

Hedefleriniz ne olursa olsun, bunları tam olarak tanımlamanız gerekir – SMM stratejinizi ve içeriğinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlama Araçları

On yıl önce, sosyal ağlar küçük bir alandı ve pazarlamacıların bunları elle yönetmesi kolaydı. Bugün markanızı sosyal medya üzerinden tanıtmak, her şeyin işe yaraması için birçok ek araç gerektiren zor bir iştir.

Sosyal medya pazarlamacılığında uygulamalar şu amaçlar için kullanılabilir:

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturma

İyi üretilmiş bir sosyal medya stratejisi olmadan sosyal ağlarda etkili pazarlama yapmak imkansızdır. Markanızı tanıtmak için bir içerik pazarlama stratejisi oluşturma konusunda aşağıdaki adımları uygulayın:

Exit mobile version