Sosyal Medya Yönetimi Raporu Nasıl Hazırlanır?

Marka adınızın trendinin yükselmesi adına gerçekleştirilen sosyal medya hesaplarının yönetimi, oluşturulan kampanyalar, iletişimin doğru ya da yanlış ilerliyor olması ve takip edilen stratejiler gibi sosyal medya işlemlerinin tümüne birden yön veren özel analizlere sosyal medya raporu adı verilir.

Kurumsal firmalar, ajanslar ve markalar için çok değerli olan sosyal medya raporu hazırlama ve işleme konusunda dikkat isteyen, profesyonel araçlar ile çalışmayı gerektiren bir süreçtir. Zira uzun süre emek verilen sosyal medya yönetimi sonrasında takip edilen stratejilerin doğru işlerliğe sahip olup olmadığı en net şekli ile ortaya konabilir.

Sosyal Medya Raporu Nasıl Hazırlanır?

Ajansımız, sosyal medya raporu hazırlarken Boomsocial sitesinden aktüel verileri alır. Profesyonel rapor hazırlama sitelerinden biri olan Boomsocial, sosyal medya hesaplarına ait sayısal verileri gösterir. Böylece hesaba ait hayran, abone sayısı, takipçi, etkileşim oranı, dönüşüm oranı, sayfayı takip eden kişilerin günlük ve aylık bazdaki artışı gibi pek çok veriye ücretsiz şekilde ulaşılabilir.

Twitter ve Facebook için istatistikler alanında yer alan veriler dışa aktarılabilirken; YouTube, LinkedIn ya da Instagram gibi mecralardaki istatistikler hakkında detaylı bir rapor alanında profesyonel bir ekip tarafından hazırlanabilir. Böylece Boomsocial sitesinin sunduğu detaylı analiz ve verilerin bulunduğu sosyal medya raporu pdf formatında indirilebilir.

Sosyal Medya Raporu İçeriği

Sosyal medya raporu içeriğinde tüm Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi platformlarda yapılan iletişim verileri yer alır. Detaylı bir sosyal medya raporu excel formatında hazırlanır ve ilgili şahıs/firmalara sunulur.

Facebook için Sosyal Medya Raporu Verileri

Facebook hesaplarına ait oluşturulan sosyal medya raporunda şu başlıklar yer alır:

Instagram için Sosyal Medya Raporu Verileri

Twitter için Sosyal Medya Raporu Verileri

YouTube için Sosyal Medya Raporu

LinkedIn için Sosyal Medya Raporu

Sosyal Medya Raporu Hazırlarken Dikkat Edilenler

Sosyal medya raporları alanında uzman bir ekip tarafından hazırlandığı için eksik veri ya da gözden kaçan bir bilginin olması mümkün değildir. Her yeni rapora ait genel veriler düzenli olarak rapora eklenerek, alt alanında grafikteki sayısal verilerin açıklamaları, bir önceki ay ile mevcut bulunulan ayın ayrıntılı karşılaştırılması yapılır. Ayrıca takip edilen strateji doğrultusunda bir sonraki ay için de neler yapılması gerektiğinin plânları çıkarılır. Dikkat edilmesi gereken tüm etmenler ayrıntılı ve açık bir dille rapora eklenir.

Sosyal medya raporuna eklenen ekran görüntüleri ile grafiklerde yazılan verilerin hepsi okunaklı ve sayfa ortalarına konumlandırılmış şekilde hazırlanır. Yine sayısal verilere ait grafiklerin ayrıntılı açıklamaları hemen ilgili görselin altına yazılır.

Sosyal medya hesaplarında önemli olan bilgilerden biri de etkileşimdir. Bu doğrultuda erişim ve etkileşim verilerine ait en çok etkileşim alan görseller/postlar belirlenir, ekran görüntüleri alınarak, hesap sahibinin hangi postlarda popüler olduğu ve iletişim dilinin hangi doğrultuda olması gerektiği raporlanır.

Sosyal medya raporları, hesap sahibi markanın ya da firmanın iletişim yoğunluğuna bağlı olarak minimum 15maksimum 30 günlük periyotlarda hazırlanmalı ve olumlu grafik takibi buna göre yapılmalıdır.

Exit mobile version